aktualnosci

KULTURA DOSTĘPNA

2016-11-23

Jesień wcale nie musi być chmurna. Przekonali się o tym nasi podopieczni podczas fantastycznego spotkania z muzykami z Filharmonii Krakowskiej, które miało miejsce w naszym Ośrodku w samym sercu listopada. Umuzykalniające zajęcia dla niepełnosprawnych odbywają się cyklicznie w ramach programu „Kultura dostępna - Spotkania z Panią Melodią". Tematem listopadowego spotkania były instrumenty smyczkowe , a „Pani Melodia „ oprócz instrumentów przywiozła tym razem ze sobą także ... taniec. Podczas muzycznych zabaw uczniowie mieli świetną sposobność poznania dawnych dworskich tańców i utworów. Duże wrażenie wywarła na wszystkich również prezentacja niektórych dworskich obyczajów. Dziękujemy muzykom za wspaniałe spotkanie i oczekujemy na kolejną wizytę, która będzie miała miejsce już w grudniu.

 

Poniżej szcegółowe informacje dotyczące projektu "Spotkania z Panią Melodią"

 

Są to zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnychrealizowane przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Nie bez przyczyny muzyka od wieków wykorzystywana była jako lekarstwo. Ma kojący wpływ na ciało i psychikę, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w pracy z chorymi. Chcemy umożliwić kontakt z muzyką dzieciom, które na co dzień, z powodu niepełnosprawności, mają do niej utrudniony dostęp.

Pani Melodia, która każdorazowo towarzyszy dzieciom w zajęciach, zabiera najmłodszych w niezwykłe muzyczne podróże. Zapoznaje je z instrumentami, uczy tańców, wspólnie z nimi bawi się, gra i śpiewa. Towarzyszą jej specjalni goście, na kolejnych spotkaniach to: Pani Podróżniczka, Pani Jarzębina, Pani Sarabanda i Pani Śnieżynka. Utwory wykonywane podczas spotkań są również dobierane tak, by tworzyły spójną całość z resztą aktywności. To przeboje muzyki klasycznej, utwory znane i lubiane, przyjazne dzieciom, rozbudzające w nich pozytywne emocje. Podczas zajęć pojawiają się też elementy improwizacji instrumentalnej, która ma na celu zachęcenie dzieci do własnej improwizacji za pomocą ruchów, gestów czy gestodźwięków. Wspólne muzykowanie ośmiela dzieci, wzmacnia ich społeczne umiejętności i ułatwia integrację. Ponadto, pomaga pokonywać lęk i odreagować negatywne emocje. Tworzy pozytywną atmosferę w grupie, a także buduje głębsze relacje z opiekunami.

Nie do przecenienia jest kontakt z muzyką graną na „żywych” instrumentach przez zawodowych muzyków. Utwory ilustracyjne czy choćby gra określoną artykulacją pobudza wyobraźnię najmłodszych i inspiruje ich do samodzielnego szukania różnych sposobów wydobywania dźwięków.

Podczas zajęć wykorzystujemy elementy sprawdzonych i docenianych na całym świecie metod np. E. J. Dalcroze’a, C. Orffa, W. Sherborne czy E. Gordona.
Koncepcja zajęć i prowadzenie: Monika Grochal, Małgorzata Marchwiana

Program jest realizowany od kwietnia do grudnia 2016 r. w 13 wybranych placówkach na terenie Krakowa i Województwa Małopolskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykonanie strony www Redruk.pl