aktualnosci

ŚWIĄTECZNA PACZKA

2016-02-08

W okresie świąteczno-noworocznym Podopieczni z SOSW wybrali się pod opieką nauczycieli i wychowawców na wyjątkowe zakupy. Nasi uczniowie opanowali tarnowskie galerie handlowe. Dzięki akcji Przyjaciół Stowarzyszenia PROMETEUSZ każde dziecko miało do dyspozycji kwotę 80-100zł, która w czasie trwających wyprzedaży pozwoliła na bardzo konkretne zakupy.

 

Była to fantastyczna lekcja matematyki, plastyki oraz ćwiczenie i rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji i wyborów. Jeden uczeń decydował się na buty, inny przymierzał czwartą z kolei kurtkę a kolejne dziecko wybierało wygodne i pasujące na nie super spodnie. Liczenie posiadanych pieniędzy, porównywanie cen, podejmowanie wyborów, dużo radości i nowych wrażeń a na koniec ukojenie emocji w kawiarence. Dzieci i Młodzież z ośrodka spotkali się w sklepach z ogromną sympatią ze strony sprzedawców i osób, które też robiły w tym czasie zakupy. Było to ważne społeczne doświadczenie integracji i normalizacji zjawiska niepełnosprawności. Podczas zakupów podszedł do grupy dzieci przechodzień i zaprosił wszystkich na pyszne gofry!

 

Wielu naszych uczniów jest objętych różnorodnymi działaniami dobroczynnymi. Zazwyczaj jednak chociaż otrzymują potrzebne im produkty, nie mają wpływu na to, jak one wyglądają. Dla osób silnie związanych z instytucjonalną opieką podjęcie najprostszego wyboru stanowi w konsekwencji olbrzymie wyzwanie. Ponadto wiele darów to odzież używana. Najczęściej w świetnym stanie, dobrej jakości i...bardzo potrzebna. Jednak w jej przypadku pozostaje problem dopasowania rozmiaru, fasonu. Osoby z niepełnosprawnością często wyróżniają się z tłumu zachowaniem czy wyglądem. Estetyczna i dopasowana do sylwetki (wraz z jej mankamentami) odzież w istotny sposób wpływa na poczucie własnej wartości, obraz siebie i ułatwia integrację społeczną. Oczywiśnie niektórzy nasi podopieczni są pod świetną opieką swoich Rodzin. Jednak wciąż zdarzają się osoby, którym po prostu brakuje zimowej kurtki czy ciepłych butów. Niektórzy uczniowie nigdy wcześniej nie byli na takich zakupach.

 

Zakupy to finał naszej akcji „ŚWIĄTECZNA PACZKA", którą sfinansowali Przyjaciele Ośrodka i Stowarzyszenia Prometeusz. Prawie 20 Rodzin i Firm ofiarowało nam fundusze na zakup nie tylko potrzebnych, ale przede wszystkim wymarzonych produktów.

 

Od wielu lat Stowarzyszenie działa dzięki otwartości i bezinteresowności serca grupy ludzi świetnie rozumiejących słowa ks. J. Twardowskiego:

Gdyby wszyscy mieli po równo, nikt nikomu nie byłby potrzebny"

 

DZIECI NAJPIĘKNIEJ DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM SWOIM PRZYJACIOŁOM!

Do podziękowań dołączają się pracownicy Ośrodka i Rodzice Dzieci.

 

 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl