aktualnosci

HARCERSKI START

2015-09-11

"KWIntesencja COOLtury" to hasło Inauguracji Roku Harcerskiego 2015/2016 ZHP Chorągwi Krakowskiej. Organizatorem wydarzenia była Komenda Hufca ZHP Wieliczka przy współpracy z Komendą Chorągwi Krakowskiej. W tym roku Dżokeje z naszego Ośrodka, wraz z innymi harcerzami i zuchami, wyjechali na trzydniowy zjazd do Solnego Miasta. W piątkowy wieczór miał miejsce apel rozpoczynający Inaugurację, następnie rozpoczęła się gra miejska. Celem było zdobycie odpowiedniej ilości pieczątek oraz punktów na specjalnie przygotowanych formularzach. Harcerze dzielnie walczyli z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pomimo deszczu udało się dotrzeć we wszystkie wyznaczone miejsca. Późnym wieczorem wszyscy wrócili do swojego noclegu, aby wypocząć i zebrać siły na wyzwania, jakie miał przynieść dzień następny.


W drugim dniu, około godziny dziewiątej rano rozpoczęły się COOLturalne zajęcia programowe. W SP nr 3 odbyły się warsztaty plastyczne i muzyczne. Miały one na celu integrację z harcerzami z Nowego Targu i Nowego Sącza, ale przede wszystkim sprawdzenia swoich umiejętności z wykorzystaniem ciekawych metod. Następnym punktem programu było zwiedzanie Wieliczki z przewodnikiem. W Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka harcerze mogli zobaczyć wystawę pt. „80. rocznica Jubileuszowego Zlotu ZHP w Spale". Na płytach Rynku Głównego można było zobaczyć sztukę „Street Art", do której zalicza się największy w Polsce trójwymiarowy obraz pt. „Solny Świat". Przedstawia on malarską wizję podziemi kopalni soli. Nieopodal znajduje się Pałac Przychockich, neoklasyczny obiekt, zbudowany na fundamentach starego ratusza w drugiej połowie XVIII wieku. Kolejnym miejscem był Kościół św. Sebastiana z XVI wieku. Jego wnętrze wzbudziło podziw każdego zwiedzającego. Na szczególną uwagę zasługuje polichromia z 1906 roku, stworzona przez Włodzimierza Tetmajera. Ostatnim punktem COOLturalnego zwiedzania było Muzeum Żup Krakowskich. Jest ono jednym z największych muzeów górniczych Europy.

 

Wieczorną atrakcją drugiego dnia było zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka", Szyb Daniłowicza. Dwuipółkilometrową trasę Dżokeje przemierzyli na głębokości 110m. Jednym z najpiękniejszych miejsc była Kaplica św. Kingi, która jest swoistą galerią sztuki i miejscem kultu religijnego. Dzień zakończył się koncertem Rahima i Buki na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej. Zjazd zakończył się uroczystą Mszą Świętą w kościele o.o. Franciszkanów. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy zjazdu zebrali się na Arenie, aby podsumować tegoroczną Inaugurację.

Wykonanie strony www Redruk.pl