aktualnosci

DNI HIPOTERAPII 2015

2015-06-22

W dniach 12 i 13 czerwca 2015 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Zbylitowskiej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Hipoterapeutyczna Dni Hipoterapii 2015. Z tej okazji mieliśmy możliwość gościć znakomitych specjalistów w dziedzinie hipoterapii, pedagogiki, rehabilitacji, psychiatrii i psychologii, którzy dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. Podtytuł konferencji: „Hipoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną" zawęził zakres wykładów i warsztatów zaplanowanych w ciągu tych dwóch dni. Wysłuchaliśmy wystąpień dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w naszym Ośrodku i porównywaliśmy doświadczenia z innymi specjalistami w dziedzinie hipoterapii. Słuchaliśmy referatów o wpływie hipoterapii na rozwój społeczny, kształtowanie się ról społecznych oraz rozwój emocjonalny, podejmowaliśmy dyskusję na temat integracyjnej funkcji hipoterapii, jej wpływu na szeroko rozumiane funkcjonowanie osób z upośledzeniem umysłowym. Zapoznaliśmy się z wynikami badań nad wpływem dotyku w terapii osób z różnymi zaburzeniami rozwoju. Porównywaliśmy doświadczenia w pracy terapeutów zajmujących się dogoterapią i terapią behawioralną, której elementy można wykorzystać w pracy z końmi. Poznaliśmy walory integracji sensorycznej prowadzonej równolegle z hipoterapią a także ocenę hipoterapii oczami rodzica dziecka z upośledzeniem umysłowym. Wprowadzenie w tematykę konferencji świetnie zapewniło wystąpienie wyjaśniające działania poradni psychologiczno- pedagogicznej w zakresie kierowania na terapię.

 

Warsztaty, które odbyły się w sobotę dostarczyły mnóstwo materiałów do pracy i do dyskusji zgromadzonym uczestnikom. Poznaliśmy kilka możliwości i sposobów wykorzystania hipoterapii do rozwijania różnych sfer aktywności pacjentów. Prezentowano różne formy hipoterapii z akcentem na pracę przy koniu- terapię przy koniu, poprzez zaangażowanie w różnego rodzaju zajęcia stajenne. Mówiono o korygowaniu wad postawy, rozciągnięciu, prawidłowej postawie podczas jazdy konnej i hipoterapii, pokazano sposoby nauki jazdy konnej dla uczniów z upośledzeniem umysłowym, wykorzystanie elementów metody SI w pracy na koniu oraz stymulowanie rozwoju poznawczego poprzez wprowadzenie treści programowych do zajęć na koniu w połączeniu z elementami charakterystycznymi dla metody Marii Montessori.
Impreza była objęta patronatem Starosty Powiatu Tarnowskiego Pana Romana Łucarza, Małopolskiego Kuratora Oświaty Pana Aleksandra Palczewskiego, Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego i Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Hipoterapii i Parajeździectwa. Na konferencji gościliśmy Wojewodę Małopolskiego Pana Jerzego Millera, Pana Jacka Hudymę, etatowego członka Zarządu Powiatu oraz Panią Prezes PTHip-u wraz z członkiniami ZG PTHip.

 

Podczas konferencji miała miejsce uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla zasłużonych działaczy i założycieli ruchu hipoterapeutycznego w Polsce. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali z rąk Wojewody Pani Aleksandra Włodarczyk oraz Pan Jan Krupiński. Ze strony organizatorów konferencji składamy serdeczne gratulacje odznaczonym.

Wykonanie strony www Redruk.pl