aktualnosci

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI (VIDEO)

2014-11-21

Listopad to specyficzny miesiąc obfitujący w wiele ważnych rocznic i uroczystości. Szczególne jednak znaczenie ma dzień 11 listopada - to wyjątkowa data dla każdego Polaka. Uczniowie naszego Ośrodka uczcili pamięć tych, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości w sposób bardzo uroczysty. Młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowała bardzo wartościowy, wymowny program ukazujący historię rozbiorów oraz powrót wolności w granice Polski. Wspaniałe stroje, dekoracje, muzyka, krótki komentarz, oraz sugestywnie zaprezentowane scenki przybliżyły pozostałym uczniom ten jakże ważny fragment historii Polski.


Polska (w jej roli Ewa) dumna i wspaniała kraina, zostaje pozbawiona korony, zakuta w łańcuchy niewoli przez zaborców (Adrian, Michał i Piotr). Lata niewoli i wiele walk o wyzwolenie zabierają z życia rodzinnego mężczyzn Pozostają wdowy (Asia, Agatka, Ola) modlące się na cmentarzach, słuchające w ukryciu polskiej poezji (w roli aktora - Michał), opłakujące zabitych i wywiezionych na Syberię. Zrywy narodowe, powstania, na krótką chwilę przynoszą tchnienie wolności. Dopiero Wolność (Iza) przyniesiona przez legionowych żołnierzy (Krystian, Szymon, Seweryn, Daniel) na dłużej zagościła w Polsce. Dziś tradycję tych którzy przynieśli Ojczyźnie oswobodzenie kultywują żołnierze Wojska Polskiego (Damian).


Bardzo dziękujemy Gimnazjum w Pleśnej im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem za wypożyczenie strojów legionistów. Te wykonane na wzór oryginałów repliki pomogły uczniom nie tylko lepiej wcielić się w swoje role, ale przede wszystkim przybliżyły w sposób bardzo sugestywny piękne karty z historii naszej ojczyzny. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanej tej wyjątkowej uroczystości, a szczególnie wychowawcom klas PDP.


FOTORELACJA Z OBCHODÓW DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W GALERII - MENU PO LEWEJ STRONIE

 

Wykonanie strony www Redruk.pl