aktualnosci

EKOLOGICZNA DRUŻYNA

2014-10-08

Uczestnicy projektu: "Ekologiczna drużyna- kreowanie postaw ekologicznych wśród uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze" biorą udział w wielu wartościowych działaniach o charakterze środowiskowym. W ramach projektu odwiedzili m.in. Jamną - uroczysko położone w malowniczych lasach Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Świetna pogoda sprzyjała obserwacji przepięknych krajobrazów. Widoki roztaczające się ze wzgórza zapierały dech w piersiach. Pan Zbyszek przedstawił krótko historię miejsca, a następnie w pogadance : " Ochrona środowiska" omówił w jaki sposób człowiek wpływa na środowisko naturalne i jakie mogą być tego skutki. Uczniowie próbowali ustalić, jakie działania człowieka mogą być zagrożeniem dla tego jakże pięknego środowiska. Obserwacji poddano także wiele różnych gatunków roślin występujących w tej okolicy.

 

Kolejną przygodę Ekologiczna Drużyna przeżyła w Myślenicach i w Krakowie. Celem wycieczek były specjalnie wybrane miejsca: w Myślenicach zakład zajmujący się odpadami, a w Krakowie Ogród Botaniczny UJ. Przed zwiedzaniem uczniowie przypomnieli sobie znaczenie takich pojęć, jak: surowce odnawialne i nieodnawialne, odpady, recykling, segregacja, utylizacja. Po przybyciu do Zakładu w Myślenicach wszystkich zdziwił specyficzny "aromat", który jak się później okazało jest efektem przetwarzania bioodpadów. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęto od serca zakładu: dyspozytorni, w której to cały proces segregacji odpadów na liniach jest nadzorowany. Wielkie wrażenie zrobiła duża automatyzacja procesów, jednak na linii odzyskiwania surowców nadal najważniejsi są pracownicy pracujący w tak trudnych warunkach. Prześledzono całą drogę odpadów , które trafiają do zakładu: od miejsca, gdzie ciężarówki przywożą śmieci do boksów z gotowymi surowcami - odzyskanymi metalami, tworzywami sztucznymi, szkłem - do składów materiału opałowego wytworzonego dla elektrociepłowni i cementowni, po sterty kompostu - produktu odpowiedzialnego za zapach. Są jednak odpady, które nie podlegają przetworzeniu i te trafiają na specjalnie przygotowane - bezpieczne dla środowiska- wysypisko . Po zakończeniu układania odpadów następuje rekultywacja terenu i w miejscu składowania powstają tereny zielone.

 

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagielońskiego uczestnicy spotkali się z przewodniczką , która przedstawiła szczególne właściwości roślin. Warsztaty rozpoczęto od oglądania przedstawicieli flory, którzy poprzez wygląd "udawali " zupełnie coś innego. Rośliny potrafią wabić zwierzęta dla obrony lub w celu rozmnażania się. Są jednak rośliny drapieżne, dla których zwierzęta są pokarmem, źródłem substancji, których brak w ich środowisku. Te właśnie rośliny budziły szczególne zainteresowanie. Częścią warsztatów były gry i zabawy edukacyjne i one też bardzo podobały się uczniom. Wędrówka przez ogród dostarczyła wielu estetycznych wrażeń, kształty i kolory robiły ogromne wrażenie. Pani Bożena wykorzystała to do przeprowadzenia działań plastycznych , które z całą pewnością zostaną wykorzystane później w działalności twórczej uczestników projektu. W drodze powrotnej do Ośrodka uczniowie wymieniali się wrażeniami i spostrzeżeniami. Ustalono, że jednak potężne kolce kaktusów są najskuteczniejszą bronią roślin, a trucizny wytwarzane przez nie mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Projekt: "Ekologiczna drużyna- kreowanie postaw ekologicznych wśród uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze", realizowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

FOTORELACJE Z WYCIECZEK EKODRUŻYNY  W GALERII - MENU PO LEWEJ STRONIE


 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl