aktualnosci

BLIŻEJ PRZYRODY

2013-10-15

Nasi gimnazjaliści wzięli aktywny udział w przyrodniczej wycieczce do Parku Krajobrazowego w Polichtach oraz do Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka realizowana była w ramach projektu edukacyjnego: „Poznaję naturę 2000 w mojej okolicy i uczę się zachowań proekologicznych". Eksploracja rozpoczęła się od ścieżki edukacyjnej w Polichtach, gdzie wychowankowie mieli szansę zapoznać się z różnorodnymi i bardzo interesującymi przedstawicielami fauny i flory. Na swej drodze zauważyli wiele mrowisk, których mieszkańcy przygotowywali się do nadchodzących zimowych chłodów. W lesie słyszeli także odgłosy różnych ptaków, jednak te były bardo ostrożne i nie dały się dostrzec. Spotkanie z grzybiarzem stało się z kolei okazją do zapoznania się z zasadami zbierania i rozpoznawania grzybów.

 

W Ośrodku Edukacyjnym ZPKWM /Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego/ uczestnicy wycieczki zapoznali się z wystawami eksponującymi interesujące, a zarazem chronione rośliny i zwierzęta z tego regionu. Następnym punktem programu było badanie ekosystemu stawu śródleśnego, gdzie wszyscy z zapałem obserwowali rośliny, owady i inne zwierzęta żyjące w tym środowisku. Za pomocą przyborów i odczynników z „Walizki eko-badacza" uczniowie mieli możliwość zbadać stan wody w zbiorniku i w zasilającym go strumyku. Woda była bardzo czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Kolejnym przystankiem na ścieżce był paśnik służący do pomocy zwierzętom w okresie zimowym. Tutaj gimnazjaliści mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości o rodzajach karmy dostarczanej zwierzynie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły „lizawki", będące źródłem, tak potrzebnych, szczególnie zwierzynie płowej, minerałów.

 

Słoneczna pogoda sprzyjała zarówno wędrówce jak i podziwianiu przepięknie wybarwiających się kolorami jesieni krajobrazów. Wszyscy nieco zmęczeni, lecz pełni wrażeń ruszyli w inną część Parku Krajobrazowego, słynną z tzw. „Skamieniałego miasteczka". Nie lada atrakcję stanowiło podziwianie niezwykłych formacji skalnych z piaskowca powstałych w wyniku erozji. Jeszcze większą radość wzbudziła niewątpliwie możliwość podziwiania uroków okolicy po wspięciu się na te niesamowite skały.


RELCJA FOTOGRAFICZNA W GALERII - MENU PO LEWEJ STRONIE

 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl